Bloomsday Results

On smaller devices you may need to scroll to the side to see all results.

1990 Top Finishers: MEN
Place Name Home Time Award
1. German Silva Mexico 34:42 $7,000
2. Kipkemboi Kimeli Kenya 34:45 4,500
3. Dionicio Ceron Mexico 34:52 3,000
4. Martin Pitayo Mexico 35:05 2,500
5. Steve Plasencia Eugene, OR 35:17 1,800
6. Rafael Zepeda Mexico 35:24 1,350
7. Jon Sinclair Ft. Collins, CO 35:33 1,000
8. Peter Koech Kenya 35:39 900
9. Gordon Sanders Dayton, OH 35:40 700
10. Bo Reed Flagstaff, AZ 35:42 600
11. Carey Nelson Canada 35:56 500
12. Chris Fox Hagerstown, MD 36:06 400
13. Abundio Mondragon Mexico 36:11 300
14. Thom Hunt Coronado, CA 36:13 250
15. Bill Donakowski El Sobrante, CA 36:16 200
16. Pablo Ceron Mexico 36:19
17. Malcolm Norwood Australia 36:24
18. Michael Musyoki Kenya 36:27
19. Philip Ellis Canada 36:45
20. Steve Jones Wales 36:49
21. Mark Conover San Luis Obispo, CA 36:51
22. Wilson Waigwa* Kenya 37:05 1,000
23. Bret Hyde Moscow, ID 37:11
24. Larry Almberg* Ellensburg, WA 37:19 800
25. Tracy Harris Meridian, ID 37:26
31. Domingo Tibaduiza* Colombia 37:44 600
36. Peter Moore* Canada 38:21 400
41. Graham Tattersall* New Zealand 38:55 200
*Masters Runner
1990 Top Finishers: WOMEN
Place Name Home Time Award
1. Anne Audain New Zealand 39:40 $7,000
2. Janis Klecker Minnetonka, MN 39:47 4,500
3. Lisa Harvey Canada 40:36 3,000
4. Val Chownaiec Canada 41:00 2,500
5. Carla Borovicka Bend, OR 41:03 1,800
6. Maria Trujillo Scottsdale, AZ 41:08 1,350
7. Anne Hare New Zealand 41:22 1,000
8. Kim Jones Spokane, WA 41:58 900
9. Ann Henderson Boca Raton, FL 42:01 700
10. Marguerite Buist New Zealand 42:05 600
11. Isabelle Dittberner Canada 42:21 500
12. Julie Isphording Cincinnati, OH 42:24 400
13. Deborah Raunig Great Falls, MT 42:27 300
14. Ulla Marquette Canada 42:49 250
15. Sandra Guidotti Seattle, WA 43:03 200
16. Celsa Bowman Salt Lake City, UT 43:04
17. Regina Bonney Lynnwood, WA 43:18
18. Erna Kozak* Canada 44:18 1,000
19. Anne Galloway Canada 44:38
20. Karen Macharg* Tallahassee, FL 44:58 800
21. Denise Foote Portland, OR 45:02
22. Laurie Binder* Oakland, CA 45:37 600
23. Marg Fedyna Canada 46:02
24. Barb Rankin Canada 46:15
25. Carrie Schwartz Yakima, WA 46:21
27. Linda Cash* Broomfield, CO 46:26 400
28. Juana Stavolone* San Jose, CA 46:38 200
*Masters Runner

1990 Men's Open
Place Name Time Prize Age Home
1 Craig Blanchette 30:25 $2,000 21 Eugene, OR
2 Paul VanWinkel 31:30 1,500 36 Plymouth, MN
3 Ron Scanlan 32:04 1,000 25 Richmond, BC
4 Tom Foran 33:17 700 31 West Hartford, CT
5 Mike Trujillo 33:54 500 42 Huntington Beach, CA
6 Jim Martinson 34:41 400 43 Puyallup, WA
7 Luis Betts 34:57 300 18 Medical Lake, WA
8 Doug Wight 35:06 200 25 Port Alberni, BC
9 Gary Kerr 35:37 36 Clovis, CA
10 Rob Ogle 35:39 26 Olympia, WA
11 Joe Todisco 35:42 26 Billings, MT
12 Scott Patterson 37:02 28 Vancouver, BC
13 Tim O'Connell 37:44 30 Puyallup, WA
14 Tedd Robison 37:57 39 Loon Lake, WA
15 Jim Peterson 39:25 40 Layton, UT
16 Jerry Martin 40:07 42 Cheney, WA
17 Joe Dowling 40:18 51 Old Greenwich, CT
18 Jim Hudec 40:24 33 Salmo, BC
19 Mark Shepherd 41:02 36 San Diego, CA
20 Tracy Brown 41:10 21 Bakersfield, CA
21 Bruce Cornell 41:16 37 Carlsbad, CA
22 Frank Traver 42:35 35 Rathdrum, ID
23 Jim England 42:39 29 Fresno, CA
24 Tim Clark 43:43 28 Puyallup, WA
25 Brad Trimble 45:25 15 Spokane, WA
26 Dan Larson 46:29 29 Chula Vista, CA
27 John Dunn 47:31 39 Butte, MT
28 Joe Hamilton 48:10 24 Los Angeles, CA
29 Dan Ansley 48:47 28 Chula Vista, CA
30 Leroy Monson 49:20 42 Spokane, WA
31 Gene Garrison 49:57 42 Spokane, WA
32 Kevin Proctor 50:51 21 Spokane, WA
33 Max Rhodes 52:10 77 Miami, FL
34 Ted Ernst 52:10 12 Kalispell, MT
35 Tom Tilden 53:31 24 Seattle, WA
36 Dave Trevino 55:07 21 Eugene, OR
37 Brian Corrigan 55:15 21 Tucson, AZ
1990 Women's Open
Place Name Time Prize Age Home
1 Jean Driscoll 36:42 $2,000 23 Champaign, IL
2 Candace Cable 38:30 1,500 35 Truckee, CA
3 Sherry Ramsey 41:06 1,000 31 Denver, CO
4 Angie Hendrix 45:23 500 28 Riverton, WY
5 Sharon Frenette 48:20 300 29 Salt Lake City, UT
6 Loraine Ruckman 56:42 19 Salt Lake City, UT
7 Robin Morgan 58:30 34 Bradenton, FL
8 Shawn Williams 1:04:09 32 Salt Lake City, UT
9 Cyndi King 1:07:36 20 Tucson, AZ

Bloomsday Sponsors

Healthcare Sponsor

Providence Logo

Corporate Cup Sponsor

Northwest Orthopedic Specialists Logo

Register for Bloomsday

A race for everyone. From the spirited 12K to family-friendly strolls:

Bloomsday Logo Mega Menu

Bloomsday

Bloomsday Corporate Cup 2024 Logo

Corporate Cup

Junior Bloomsday Logo

Junior Bloomsday

Spokane Bloomsday Marmot March Logo

Marmot March

Bloomsday Results

Congradulations all participants! View your results by clicking below:

Our Community

Lilac Bloomsday Association's mission statement: To promote national and international sports competition and fitness education for the civic betterment, social improvement, and physical well-being of the general public.