Sunday, May 4th, 2025    /    12 Kilometers (7.46 Miles)    /    Spokane, Washington    /    49th Running

Register for Bloomsday

A race for everyone. From the spirited 12K to family-friendly strolls:

Bloomsday Logo Mega Menu

Bloomsday

Bloomsday Corporate Cup 2024 Logo

Corporate Cup

Junior Bloomsday Logo

Junior Bloomsday

Spokane Bloomsday Marmot March Logo

Marmot March

Bloomsday Results

Congradulations all participants! View your results by clicking below:

Our Community

Lilac Bloomsday Association’s mission statement: To promote national and international sports competition and fitness education for the civic betterment, social improvement, and physical well-being of the general public.

Results History

On smaller devices you may need to scroll to the side to see all results.

Year

Registered

Finished

Men's Winner

Women's Winner

2022

24,096 21,088 Charles Wanjiku Biruktayit Degefa

2022

Virtual 5,448 5,276 -- --

2021

Virtual 28,824 23,029 -- --

2020

Virtual 21,149 20,999 -- --

2019

38,559 35,244 Gabriel Geay Rosemary Wanjiru

2018

41,702 38,210 Jemal Yimer Buze Diriba

2017

42,986 39,371 Gabriel Geay Buze Diriba

2016

46,566 43,018 Philip Langat Cynthia Limo

2015

46,914 43,026 Lani Rutto Cynthia Limo

2014

49,094 44,681 Allan Kiprono Mary Wacera

2013

51,613 47,298 Belete Assefa Buzunesh Deba

2012

53,296 48,229 Allan Kiprono Mamitu Daska

2011

56,652 51,303 Simon Ndirangu Misiker Mekonnin

2010

55,090 50,721 Peter Kirui Lineth Chepkurui

2009

51,259 45,477 John Yuda Lineth Chepkurui

2008

47,528 43,640 Micah Kogo Lineth Chepkurui

2007

44,180 40,362 John Korir Edna Kiplagat

2006

44,756 40,809 Gilbert Okari Isabella Ochichi

2005

43,842 40,012 John Korir Asmae Leghzaoui

2004

43,514 39,695 Simon Wangai Albina Ivanova
2003 44,641 40,027 John Korir Lyudmila Biktasheva
2002 51,282 45,775 James Koskei Colleen De Reuck
2001 49,532 45,346 Dominic Kirui Elana Meyer
2000 50,401 45,538 Reuben Cheruiyot Jane Omoro
1999 53,898 47,215 Joshua Chelanga Jane Omoro
1998 53,389 48,453 Hezron Otwori Jane Omoro
1997 55,270 49,467 Lazarus Nyakeraka Kim Jones
1996 61,298 56,156 Lazarus Nyakeraka Colleen De Reuck
1995 59,100 54,154 Josephat Machuka Delilah Asiago
1994 60,037 55,195 Josephat Machuka Olga Appell
1993 57,680 53,206 Arturo Barrios Anne Marie Letko
1992 57,651 53,303 Yobes Ondieki Lisa Ondieki
1991 60,104 55,794 Steve Moneghetti Lisa Weidenbach
1990 54,869 51,122 German Silva Anne Audain
1989 56,280 52,457 John Halvorsen Lynn Williams
1988 57,298 53,155 Peter Koech Anne Audain
1987 54,261 50,946 Steve Binns Lesley Welch
1986 48,406 45,541 Jon Sinclair Anne Audain
1985 39,662 37,736 Paul Davies-Hale Anne Audain
1984 33,312 30,463 Ibrahim Hussein Regina Joyce
1983 28,173 25,932 Jon Sinclair Anne Audain
1982 22,210 20,540 Henry Rono Anne Audain
1981 17,000 15,546 Duncan Macdonald Anne Audain
1980 13,576 11,962 Mark Anderson Gail Volk
1979 10,082 10,070 Ric Rojas Cathy Twomey
1978 5,460 5,024 Bill Rodgers Marty Cooksey
1977 1,400 1,198 Frank Shorter Joan Ullyot

Year Men's Open Women's Open Men's Masters Quad 51 Quad 52 Quad
2022 Daniel Romanchuk Susannah Scaroni Raphael Botsyo Ernesto Fonseca Cristian Torres
2021 -- -- -- -- --
2020 -- -- -- -- --
2019 Aaron Pike Susannah Scaroni Ulysses Elijah Ernesto Fonseca Cristian Torres
2018 Daniel Romanchuk Tatyana McFadden Juan Rios Ernesto Fonseca Isaiah Rigo
2017 Joshua George Susannah Scaroni Juan Rios Jeremy Finton Raymond Martin
2016 James Senbeta Susannah Scaroni Juan Rios Kevin Stokes Santiago Sanz-Quinto
2015 Josh George Tatyana McFadden Ramiro Bermudez Jeremy Finton Santiago Sanz-Quinto
2014 Josh George Susannah Scaroni Bradley Ray Bob Mabey Santiago Sanz-Quinto
2013 Scott Parson Susannah Scaroni Craig Blanchette - Rob Maybey Santiago Sanz-Quinto
2012 Scott Parson Amanda McGrory Bradley Ray - Kevin Stokes Santiago Sanz-Quinto
2011 Aaron Gordian Amanda McGrory Eric Kaiser - Kevin Stokes Santiago Sanz-Quinto
2010 Jordan Bird Amanda McGrory Craig Blanchette - Jimbo Boyd Santiago Sanz-Quinto
2009 Krige Schabort Amanda McGrory Juan Rios - Scott Stokes Santiago Sanz-Quinto
2008 Aaron Gordian Amanda McGrory Cornelio Nunez-Ordaz - Scott Stokes Santiago Sanz-Quinto
2007 Saul Mendoza Amanda McGrory Scott Parson - - Santiago Sanz-Quinto
2006 Saul Mendoza Shirley Reilly Simon Harrington - Mark Greenley Santiago Sanz-Quinto
2005 Saul Mendoza Shirley Reilly Ramiro Bermudez - Mark Greenley Santiago Sanz-Quinto
2004 Saul Mendoza Ariadne Hernandez -
2003 Saul Mendoza Ariadne Hernandez Scott Parson - Jimbo Boyd Clayton Gerein
2002 Saul Mendoza Ariadne Hernandez - - - -
2001 Saul Mendoza Ariadne Hernandez Scott Parson - Jimbo Boyd Paul Nitz
2000 Saul Mendoza Jean Driscoll Jerry Martin - Jimbo Boyd Clayton Gerein
1999 Saul Mendoza Jean Driscoll Jerry Martin - Jimbo Boyd Clayton Gerein
1998 Saul Mendoza Jean Driscoll Jim Martinson - Jimbo Boyd Clayton Gerein
1997 Paul Wiggins Jean Driscoll Jim Martinson - Jimbo Boyd Clayton Gerein
1996 Paul Wiggins Jean Driscoll Jerry Martin - Bart Dodson Clayton Gerein
1995 Paul Wiggins Jean Driscoll Jim Martinson - Bart Dodson Clayton Gerein
1994 Craig Blanchette Jean Driscoll Jim Martinson Clayton Gerein - -
1993 Craig Blanchette Jean Driscoll Mike Trujillo Wiley Clark - -
1992 Craig Blanchette Jean Driscoll - John Brewer - -
1991 Craig Blanchette Jean Driscoll - John Brewer - -
1990 Craig Blanchette Jean Driscoll - Darrell Ray - -
1989 Craig Blanchette Jean Driscoll - John Brewer - -
1988 Craig Blanchette Candace Brookes - Jeff Worthington - -
1987 Craig Blanchette Candace Brookes - - - -
1986 Andre Viger Candace Brookes - - - -
1985 Gary Kerr Candace Cable-Brookes - - - -
1984 Jim Martinson Sharon Hedrick - - - -
1983 Jim Knaub Candace Cable - - - -
1982 George Murray - - - - -

Top Performances in Each Age Group (since 1983)

MALE

Age

Name

Year

Time

13-15

Justin Rose

2006

40:15

Colville, WA

16-18

Josephat Machuka

1994

34:10*

Kenya

19-22

Micah Kogo

2008

33:51

Kenya

23-29

Simon Ndirangu

2011

33:58

Kenya

30-34

Arturo Barrios

1993

33:55

Mexico

35-39

Dominic Kirui

2003

34:17

Kenya

40-44

Mbarak Hussein

2007

36:06

Albuquerque, NM

45-49

Mbarak Hussein

2012

37:16

Albuquerque, NM

50-54

Jeff Corkill

1994

39:44

Spokane, WA

55-59

Brian Pilcher

2012

41:09

Ross, CA

60-64

Rick Becker

2018

44:26

Selah, WA

65-69

John Keston

1994

46:30

McMinnville, OR

70-74

John Keston

1995

48:57

McMinnville, OR

75-79

John Keston

2001

54:00

McMinnville, OR

80-84

John Keston

2005

56:33

McMinnville, OR

85-89

John Keston

2010

1:16:14

Sun River, OR

90+

Byron Greany

2014

2:06:29

Greenacres, WA

FEMALE

Age

Name

Year

Time

13-15

Lisa Dressel

1986

44:51

Spokane, WA

16-18

Gladys Ondeyo

1993

39:35

Kenya

19-22

Lineth Chepkurui

2010

38:10

Kenya

23-29

Cynthia Limo

2016

38:03

Kenya

30-34

Tetyana Hladyr

2006

38:40

Ukraine

35-39

Kerryn McCann

2005

39:58

Australia

40-44

Colleen De Reuck

2004

40:47

Boulder, CO

45-49

Priscilla Welch

1992

42:58

United Kingdom

50-54

Shirley Matson

1993

44:56

Moraga, CA

55-59

Christine Kennedy

2010

48:22

Los Gatos, CA

60-64

Nancy Kintner-Meyer

2018

53:28

Richland, WA

65-69

June Machala

1996

55:39

Spokane, WA

70-74

June Machala

2001

58:10

Spokane, WA

75-79

June Machala

2006

1:01:52

Spokane, WA
80-84 June Machala 2011 1:12:06 Spokane, WA

85-89

June Machala

2016

1:28:34

Spokane, WA

90+

Corra Harlan

2014

1:48:55

Mead, WA

*Time adjusted due to short course in 1994 & 1995

2023: EWU
2022: EWU
2021: (held virtually; no official results)
2020: (canceled)
2019: EWU
2018: EWU
2017: EWU
2016: EWU
2015: EWU
2014: EWU
2013: EWU
2012: EWU
2011: EWU
2010: EWU
2009: EWU
2008: EWU
2007: EWU
2006: EWU
2005: EWU
2004: EWU*
2003: EWU
2002: EWU
2001: EWU
2000: EWU
1999: EWU
1998: EWU
1997: EWU
1996: WSU
1995: WSU
1994: EWU
1993: EWU
1992: WSU
1991: WSU
1990: City of Spokane
1989: City of Spokane
1988: City of Spokane
1987: WSU
1986: Sunset Sports
1985: EWU
1984: EWU
1983: EWU
1982: WWP
*EWU scored a perfect 3,000 points (Corporate Cup record) in 2004. Record for lowest total time is 2:03:14, set in 1997 by EWU

2023:
First: Selkirk Pharma – “Running Phar ma Life”
Second: STCU – “Running our Assets Off”
Third: Idaho Forest Group – “Carbs Against Humanity”

2022:
First: Spiceology – “Makin’ Good Thyme”
Second: Northwest Farm Credit Services- “Running our Dairy Airs Off”
Third: Physical Therapy Associates – “Virtually Good Runners”

2019:
First: H2E – “It Megahertz But We Conduit”
Second: Spokane Symphony – “Run Your Rachmaninoff”
Third: Eymann Allison Hunter Jones – “Ruthless B Gimpsburg”

2018:
First: Kaiser Aluminum: “Aluminumb to the Pain”
Second: Spokane Symphony: “Running Against the Winds”
Third: Drywall Specialties Inc.: “Smooth Finishers'”

2017:
First: BDO USA: “We’d Depreciate an Uber”
Second: Franz: “Gluten for Punishment”
Third: Potlatch Corporation: “Loggin’ and Joggin'”

2016:
First: Dingus, Zarecor & Associates, PLLC: “Audit La Vista, Baby”
Second: Premera Blue Cross: “Blue by You”
Third: Winston & Cashatt, Lawyers: “Law and Odor”

2015:
First: Workland & Witherspoon, PLLC: “Our Briefs Are Tight”
Second: Inland Northwest Blood Center: “B Positive”
Third: Franz: “Thunder Buns”

2014:
First: GU English Department: “Pair O’Thighs Lost”
Second: Spokane Public Schools: “No Teacher Left Behind”
Third: James Hoppe DDS: “Don’t Follow Us We’re Flossed”

2013:
First: Hair, Etc.: “Cut to the Chase”
Second: Newport Sullivan Lake Ranger District: “A Forest to be Reckoned With”
Third: The Law Firm of Eymann Allison Hunter Jones: “The Sequestrians”

2012:
First: Spokane Valley Fire Dept.: “Feeling the Burn”
Second: Newport Hospital and Health Services: “ICU at the Finish Line”
Third: Inland Imaging Associates, P.S.: “X-Raycers”

2011:
First: Gonzaga Univ. English Dept.: “The Traipse of Wrath”
Second: Miller Paint: “Our Colors Run”
Third: Spokane Symphony: “Here Comes Treble”

2010:
First: B & B Physical Therapy : “Plantar Fascists”
Second: Spokane County : “Worst Pace Scenario”
Third: Vaagen Bros. Lumber, Inc. : “Lumbering Along”

2009:
First: P.O.V. Ranger District: “Run Forest Run”
Second: Workland & Witherspoon, PLLC: “May It Please The Course”
Third: Inland Power & Light Co.: “Running With The Current”

2008:
First: ALSC Architects: “Running Our Buttresses Off”
Second: Craven’s Coffee: “No Bean Left Behind”
Third: Inland Cardiology Associates: “Cath Us If You Can”

2007:
First: Columbia Paint: “Shakin’ Our Cans”
Second: Michael R. Bell & Co.: “Decreasing Our Bottom Line”
Third: Gonzaga University English Department: “Supersonnets”

2006:
First: STCU: “We’ll CU and Race You 12K”
Second: James Hoppe, DDS: “You Know The Drill”
Third: Gonzaga Law School: “Lawllygaggers”

2005:
First: Bonner General Hospital: “Follow the Bleeder”
Second: Payne Financial Group: “No Payne, No Gain”
Third: B&B Physical Therapy: “The Hot Pack”

2004:
First: Inland Vascular Institute: “We’re So Vein”
Second: Southwest Airlines: “Cool Your Jets”
Third: Spokane Teacher’s Credit Union: “CU at the Finish Line”

Bloomsday Sponsors

Healthcare Sponsor

Providence Logo

Corporate Cup Sponsor

Northwest Orthopedic Specialists Logo